KOBİ’ler fabrikaları ‘cep’ten yönetiyor

KOBİ’ler fabrikaları ‘cep’ten yönetiyor

KOBİ’lerin son dönemde en fazla önem verdikleri gündem maddelerinden birini kuşkusuz maliyetler oluşturuyor. Tüm hesaplar bu kalemdeki harcamaları aşağı çekmek üzerine yapılıyor. Bu konuda uluslararası yazılım firmaları da KOBİ’lere önemli fırsatlar sunuyor.

KOBİ’lere özel geliştirilen yeni yazılımlar sayesinde patronlar dünyanın neresinde olursa olsun şirketin tüm verilerini saniyelik güncellemelerle canlı olarak izleyebiliyor. Cep telefonundan da girilebilen ekranlarda, bayi ya da personelin o an itibarıyla ne kadar satış yaptığından neyin satıldığına, ihracat mallarının yüklendiği geminin nerede olduğundan, fabrika içi görüntülere kadar her türlü veriyi canlı görmek mümkün. Hatta üretimde kullanılan hammaddenin miktarını, formülasyonlarını dahi cepten yönetip, buna göre maliyetleri dizayn edebiliyorsunuz.

Son dönemde KOBİ’lere ağırlık vermeye başlayan ve onları da kendi networklerine katan SAP Türkiye Global Kanal ve Genel Sektör Satış Direktörü Selçuk Öznal, bu sayede ciddi bir verimlilik ekosistemi yarattıklarını ifade ediyor. Yazılımları sayesinde birçok firmanın verimliliğini artırdığını ifade eden Öznal, şunları söyledi: \”KOBİ patronları kurduğumuz sistemler sayesinde üretim ve satış süreçlerinin her aşamasını tabletlerinden yönetebiliyor. Ayrıca şirket olarak onlarca ülkede ve sektörde edindiğimiz tecrübeleri de Türkiye’deki KOBİ’lerle paylaşıyoruz.\”

KOBİ’NİN MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜYOR
Yakın zaman öncesine kadar pahalı olan birçok ürünün, yaptıkları inovatif dokunuşlarla daha ucuz hale geldiğini belirten Öznal, \”SAP sadece büyük firmalar için değil, KOBİ’ler için de uygun maliyette ürünler sunan bir imkâna sahip. Bu konuda yaptıkları yatırımları da birkaç sene içinde geri alabiliyorlar. KOBİ’lere sunduğumuz çözümlerle maliyetleri düşürürken aynı zamanda kullanılan kaynakların verimliliğini maksimize etmeye odaklanıyoruz\” dedi.

ÜNİVERSİTELERDE DERS OLDU
Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında faaliyet gösteren SAP’nin, üniversite işbirliği programı her geçen gün büyüyor. Dünya çapında 2 bin 500 eğitim kurumunun yararlandığı program çerçevesinde, üniversiteler diledikleri zaman teorik olarak müfredata ulaşabiliyor. Öğrencilerine de sistem üzerinden SAP teknolojilerini öğretebiliyor. Türkiye’de 40’a yakın üniversitede bu teknolojiler ders olarak okutuluyor.

Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir