KOBİ’ler destekle büyüyecek

KOBİ’ler destekle büyüyecek

Türkiye’nin 2018 yılını Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak kapattığı ihracatta, bu yıl da yeni rekorlar hedefleniyor. Devlet, bu amaçla dünyanın dört bir yanına ihracat yapacak firmalara, 3.1 milyar liralık kaynakla teknolojiden tasarıma, markalaşmadan pazarlamaya kadar pek çok alanda destek verecek. 

3.1 MİLYAR LİRALIK KAYNAK

Firmaların yeni pazarlar ve potansiyel müşteriler keşfetmelerini sağlayan pazar araştırmalarından, yurtdışındaki şirketlerle buluşmalarını sağlayan ticaret ve alım heyetlerine; e-ticaret sitesi üyeliklerinden yurtdışı birim, marka tescil, tanıtım ve fuar katılımlarına kadar birçok alanda ihracatçılara destek sağlanıyor. Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı’nca bu yıl 3.1 milyar liralık kaynak ayrıldı. Destekler pazara girişten, yurtdışı fuarlara katılıma kadar çeşitli aşamalarda uygulanacak. Bakanlığın destek paketinde öne çıkan başlıklar şunlar: 

DÜNYAYA AÇILANA TEŞVİK

İhracatını artırmak için yurtdışına iş seyahatleri yapmak isteyen firmaların 2 çalışanına ait ulaşım, konaklama, araç kiralama gibi harcamalarının yüzde 70’i “Pazar Araştırması Desteği” kapsamında, en fazla 5 bin dolara kadar karşılanıyor. Bir takvim yılında 10 seyahat için destek alınabiliyor. Bununla birlikte, şirketler ve işbirliği kuruluşlarının yurtdışına yönelik pazara giriş stratejileriyle, eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla, uluslararası kuruluşlara yaptırılan ve satın alınan sektör, ülke, yabancı şirket veya marka odaklı raporlarla danışmanlık hizmetlerinde “Pazara Giriş Desteği” büyük kolaylık sağlıyor.

YABANCI ORTAK DAHA AVANTAJLI

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda işbirliği kuruluşlarınca düzenlenen sektörel ticaret heyetiyle, alım heyeti programlarına ilişkin giderler yüzde 50 oranında, sektörel ticaret heyetleri için 100 bin dolara, alım heyeti için 75 bin dolara kadar destekleniyor. Yeni pazarlar keşfetmek ve yurtdışındaki şirketlerle ilişki kurmak isteyen firmalardan, hedef ve öncelikli ülkelere giden heyetlerde ise bu destek yüzde 60’a kadar çıkabiliyor.

REKLAM MASRAFLARI DEVLETTEN

Ticaret Bakanlığı, yurtdışında ürünlerinin reklamını yapmak veya faaliyet göstermek isteyen firmaların tanıtım, marka tescili ve birim kira giderlerine de destek sağlıyor. Firmaların yurtdışı pazarlara girişte faydalanabilecekleri çok boyutlu destek mekanizmasıyla ülke dışında açacağı ofis, mağaza, depo ve reyonları kapsayan birim kira giderleri, yüzde 40-50 oranında ve yıllık 75 bin dolarla 120 bin dolar arasında değişen tutarlarda destekleniyor. Bu kapsamda, en fazla 25 birim için, her ülke başına 4 yıl boyunca bu imkandan yararlanılabiliyor. 

4 YIL SÜRÜYOR

Birimini hedef veya öncelikli ülkelerden birinde açan üretici firmaların destek oranı yüzde 60, ticari firmaların ise yüzde 50’ye kadar çıkabiliyor. Yurtdışında ürünlerinin reklamını yaparak ihracat miktarını ve marka bilinirliğini artırmak isteyen firmalara, 4 yıl süresince ve istenilen sayıda ülkede yapacakları katalog bastırma, sosyal medya, dergi, gazete, televizyon reklamı harcamaları için destekler veriliyor. Firmaların reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin giderleri, yüzde 60 oranında ve yıllık 150-250 bin dolara kadar destekleniyor. 

İSTİHDAMA 500 BİN DOLAR 

Yurtdışında ofis ve depo açmak isteyenlere, hukuki ve mali danışmanlık hizmetlerinin de verildiği Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) dünyada ticaretin merkezi kabul edilen bölgelerde yer alıyor. Merkezlerin hedef ve öncelikli ülkelerde yer alması halinde kira, kurulum, danışmanlık hizmetlerinin dörtte üçü bakanlık tarafından karşılanıyor. Mevcut bir TTM’de yer alabilmek için, şirketlerin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) veya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) müracaat etmeleri yeterli oluyor.

YÜZDE 75’İ KARŞILANIYOR

Yeni bir TTM’nin kurulması için ise şirketlerden gelen talep doğrultusunda, TİM ya da TOBB tarafından bakanlığa başvurulması gerekiyor. TTM’lerin brüt kira giderleri için yıllık 1.5 milyon dolara kadar destek talep edilebiliyor. Ticaret merkezinin işletici şirket tarafından satın alınması durumunda, satın alma bedeli 6 milyon dolara kadar destekleniyor. Ayrıca, bakanlıkça kapsama alınan TTM’nin kurulum/dekorasyon giderleriyle tanıtım harcamalarına, 300 bin dolara kadar destek sağlanıyor. Bunun yanında, TTM’lerde hukuki mali danışmanlık hizmetlerini sunan kişilerin istihdam giderleri de 500 bin dolara kadar desteklenebiliyor. Destek oranı hedef ve öncelikli ülkelerde yüzde 75 iken, diğer ülkelerde yüzde 60 olarak uygulanıyor.

 E-TİCARET DOPİNGİ

İhracatın en önemli unsurları arasında yer alan e-ticaret sitelerine şirketlerin üye olması halinde toplu üyelik giderleri işbirliği kuruluşları için yüzde 80 oranında destekleniyor. Üye olunan e-ticaret sitesi için 3 yıl süresince, her yıl için 2 bin dolara kadar destek alınabiliyor. 

FUARA KATIL HİBEYİ KAP

Mal ticaretine ilişkin uluslararası fuarlara firmaların katılımlarına ve organizatörlerin tanıtım harcamalarına da bakanlıkça destek sağlanıyor.  Bu çerçevede, bakanlığın belirleyerek ilan ettiği “sektörel nitelikteki uluslararası fuarlara firmaların bireysel katılımı”, “yetkilendirilen organizatörlerce düzenlenen fuarlara milli katılım” ve “sektöründe önde gelen prestijli fuarlara katılım”, belirli kalemlerde ve değişen tutarlarda destekleniyor. Bu destek aralığı, 2019 yılı için 71-360 bin lira olarak belirlendi. Türk ihraç ürünlerinin tanıtımı amacıyla yurtdışında gerçekleştirilmek üzere, defile, seminer, basın toplantısı, reklam panoları gibi tanıtım etkinlikleri, multivizyon gösterileri gibi harcamalar da destek kapsamında yer alıyor.

OFİS GİDERLERİNE 5 MİLYON LİRA

Firmaların global ölçekli firmalarla daimi tedarikçi ilişkisi kurmalarını kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla makine, ekipman, donanım, yazılım, eğitim, danışmanlık, müşteri ziyaretleri, sertifikasyonla, yurtdışı ofis-depo harcamaları, proje bazında bir milyon dolara kadar yüzde 50 desteklenebiliyor.

Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir