2019 KOBİ destek paketi

2019 KOBİ destek paketi

KOBİ destek 2019 paketi kredisini hangi bankalar verecek? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ankara’da MÜSİAD 9. Genişletilmiş Başkanlar Toplantısında yaptığı konuşmada KOBİ’lere dönük olarak yeni bir kredi paketinin müjdesini açıklamaya başladı. Peki Bakan Albayrak’ın açıkladığı KOBİ destek paketinin detayları nelerdir? Bakan Albayrak yeni nefes kredisine 12 bankanın katılacağını ifade etti. Daha önce geçen yıl hayata geçen Nefes kredisinden 50 bin KOBİ yararlanmıştı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu ve Denizbank arasında yapılan bir anlaşma ile verilen krediden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ’ler yararlanıyordu. Kaynak: KOBİ’lere destek paketi! Bakan Albayrak yeni kredi paketini açıklayor. KOBİ açılım olarak küçük ve orta boyutlu işletmeler demektir. Bir işletmenin KOBİ olabilmesi ve KOBİ’ler için yapılmış düzenleme, teşvik ve hibelerden yararlanabilmesi için öncelikle yapısal ve mali özelliklerinin ilgili resmi tanıma uygun olması gerekmektedir.

KOBİ destek 2019 paketi son dakika haberleri araştırılıyor. KOBİ destek kredi paketinin şartları Berat Albayrak açıklaması ne oldu? Vatandaşların merak ettiği 2019 KOBİ’lere destek paketi içeriği burada! Bakan Albayrak yeni kredi paketini açıklıyor. Peki KOBİ destek 2019 paketi şartları nelerdir? KOBİ destek 2019 paketi kredisini hangi bankalar verecek? İşte 2019 KOBİ destek kredisi veren bankalar ve merak edilenler haberimizde… KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları: Bugün önemli bir müjde için bir aradayız. Son günlerde çok güzel paketler açıkladık. KOBİ’lere 13 bankanın katılımıyla KOBİ değer kredisi programı başlatıyoruz.  Dengelenme süreci kendini hissettirecek.  Reel ve özel sektör yaşayacak ki, bankacılık sektörü daha güçlü bir şekilde inşa edilebilisin. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği ile bankaların katılacağı KOBİ’lere yeni destek paketiyle ilgili dün yaptığı açıklamasında  \”Son çeyrekte yaşanan piyasadaki belirsizlik kaynaklı bu likidite daralmasını, gerek kamu tarafından, gerek finansal piyasalarda oluşacak bu likidite ile piyasanın yavaş yavaş çok daha etkin ve aktif bir şekilde toparlanması ve daha iyi bir konuma gelmesini, inşallah hep birlikte el ele vererek daha iyi noktaya gelmesini sağlayacağız.\”  ifadelerini kullanmıştı. İşte merak edilenler…

 

KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

* Son 3-4 ayda yaşadığımız süreç ve bunun çıktıları dengelenme sürecinin adım adım devam ettiğini gösteriyor

* Enflasyon, kur, faiz ve CDS primlerinde sağladığımız iyileşme ile 2018 hedeflerimizi tutturduk, 2019 motivasyonumuzu üst seviyeye taşıdık.

* Bugün önemli bir müjde için bir aradayız. Son günlerde çok güzel paketler açıkladık.

* KOBİ’lere 13 bankanın katılımıyla KOBİ değer kredisi programı başlatıyoruz.

* Dengelenme süreci kendini hissettirecek.

* Reel ve özel sektör yaşayacak ki, bankacılık sektörü daha güçlü bir şekilde inşa edilebilisin.

* Toplamda 20 milyar liralık bu pakedimizin tüm KOBİ’lerimize hayırlı olmasını diliyorum.

* Azami 500 bin ve 1 milyon liralık pakatler uygulanacak.

* KOBİ Değer Paketi 13 bankanın insiyatifi ile ortaya konmuş bir uygulamadır ve bütçemize bir etkisi yoktur.

BÜTÇE DİSİPLİNİ DEVAM EDECEK

Bankacılık sektörümüz sağlıklı ve güçlü yapısını korumaktadır.

Biz politikalarımızın başına bankacılık ve reel sektörün küresel şoklardan etkilenmemesi için güçlü alt yapıyı tesis etmeyi hedef olarak koyduk.

Bütçe disiplinine 16 yılda olduğu gibi yine güçlü şekilde devam edeceğiz.

2019 çok önemli yapısal reformların hayata geçtiği bir yıl olacak.

 

 

KOBi’ye yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ’lere yeni destek paketinin bugün açıklanacağını duyurdu. Albayrak ayrıca, finansal piyasalarda normalleşme sürecine ulaşıldığını da söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün KOBİ’ler için Türkiye Bankalar Birliği ile 12 bankanın katılacağı çok önemli bir kredi paketini açıklayacaklarını söyledi. Albayrak, MÜSİAD genişletilmiş başkanlar toplantısında yaptığı konuşmada, ilk günden itibaren piyasalar ve farklı paydaşlarla kurulan etkili ve şeffaf iletişime rağmen, birilerinin sürekli negatif algıyı hakim kılmaya çalıştığını belirterek, “Hiçbir şekilde, Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz vermek yok. Bütçe disiplini konusundaki sıkı duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Albayrak, bugün açıklanacak KOBİ destek paketiyle ilgili şu bilgileri verdi:

 

 

12 banka katılacak

“Türkiye Bankalar Birliği ile 12 bankanın katılacağı çok önemli bir kredi paketinin açıklanacağı müjdesini önden vermek istedim. Bu da yine reel ekonomimiz açısından çok önemli. Çünkü özellikle son çeyrekte yaşanan piyasadaki belirsizlik kaynaklı bu likidite daralmasını, gerek kamu tarafından, gerek finansal piyasalarda oluşacak bu likidite ile piyasanın yavaş yavaş çok daha etkin ve aktif bir şekilde toparlanması ve daha iyi bir konuma gelmesini, inşallah hep birlikte el ele vererek daha iyi noktaya gelmesini sağlayacağız.”

 

Hızlı likidite için

Albayrak, Merkez Bankası’nın olağanüstü genel kurul kararı almasıyla ilgili çok sayıda asılsız haber ve iddiaya şahit olduklarını belirterek, şunları söyledi:

 

“Nisan ayında Hazine’ye devredilecek Merkez Bankası kârının ocak ayında Hazine’ye devredilmesi için atılan bu adımın amacı, hedefi çok açık ve nettir. Bütçe kapsamında biz Merkez Bankası’ndan Hazine’ye devredilecek kârı 20 milyar lira civarı olarak öngördük. Ama geldiğimiz noktada yıl sonunda ortaya çıkan tablo bu rakamın 37 milyar lira seviyesinde olacağını gösteriyor. Yani bütçede koyduğumuz rakamın çok daha üzerinde ve beklentimizin çok daha üzerinde bir rakam. İşte bu kaynağın çok önemli bir kısmı ocak ayında devreye girecek.”

 

NEFES KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-KOBİ olmak,-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne üye odalardan birisine üye olmak,-Başvuru tarihi itibarıyla en az bir yıldır faaliyet gösteriyor olmak,-Eczaneler, Tarım Kredi ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz Büfesi/Bürosu, faktoring şirketleri, emlakçılar, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler gibi sektörlerde faaliyet göstermek.

 

KOBİLER İÇİN EN İYİ BANKA HANGİSİDİR?

Sadece Kobilere yönelik hizmetlerin sunulduğu Kobi Bankacılık hizmeti veren bankaların hangisi olduğunu merak edenler Kamu sermayeli Halkbank Kobi bankacılığı hizmetlerine göz atmalıdır. Herkesin bildiği gibi Kobilere yönelik olarak her yıl devlet tarafından devlet teşvikleri verilmektedir. Kobilerin gelişimine yönelik olarak verilen devlet desteklerinin birçoğu Kosgeb kurumu aracılığıyla verilirken bir çoğu da ekonomik sıkıntıda olan esnaf ve kobilere yönelik faizsiz kredi destekleri ve hibeler olarak  verilmektedir. Bu hibe ve faizsiz kredileri kobilere sunan banka olan Halkbankası TTGV, TKDK Kalkınma ajansları destekleri ve Tubitak destekleri olarak Halk bankası aracılığıyla Kobilere sunulmaktadır. Halkbank bu desteklerin yanında Kobilere yönelik olarak kredi kampanyaları ile de adını duyurmaktadır. Tüm bu imkanları Kobiler işyerinden hiç çıkmadan yararlanabilmektedir.

En avantajlı bankalardan bazıları şunlardır;   

Yapı ve Kredi Bankası  

  Vakıfbank  

  İş Bankası   

 Akbank   

 TEB   

 Halkbank  

  Garanti Bankası

Halkbank Kobi Bankacılık hizmetleri arasında kobiler için kredi kampanyası düzenleyen Halk Bankasından hiç yerinizden kalkmadan internet bankacılığını kullanarak Halkbankkobi hizmetlerinden yararlanabilmek mümkündür. Halkbank WEB krediye Halkbank müşteri olsun olmasın herkes başvuruda bulunarak krediden yararlanabilir. Halkbank WEB Kredi 50 Bin TL limitli olarak 36 aya varan vade ile aylık %2,50 faiz oranı ile tüm ihtiyaçlarınız için sizi beklemektedir. Kobiler İnternette 50 bin lira kredi emrinizde sloganıyla sunulan ve www.halkbankkobi.com.tr den başvuru yapabileceğiniz Kobilere özel kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

Kobi Bankacılığı Halkbank

Halkbank Kobi Destek Paketleri olarak İhracat Destek Paketi olarak; İmalat Destek Paketi, Makine İmalat Destek Paketi, Teknoloji, AR-GE, İnovasyon Destek Paketi, KOBİ Turizm Sektörü Destek Paketi, Hizmet ve Ticaret Sektörü Destek Paketleri, Sanayi Bölgeleri Destek Paketi, Taahhüt Sektörü Destek Paketi, Taşımacılık Sektörüne Destek Paketi, Şoför Esnafına Plaka Teminatlı Kredi, Medikal Kredi Paketi, POS İş Yeri Paketi Lisanssız Elektrik Üretimini Destek Paketi Franchising Destek Paketi ve Tarım Destek Paketi hizmeti sunmaktadır.

Denizbank Kobi Bankacılığı

Kobilere Kosgeb desteğiyle 50 bin liraya kadar ilk yıl geri ödemesiz 36 ay vadeli faizsiz kredi desteği ve Kobi’lere yıllık % 9.9 faiz oranları ile 12 ay vadeli Nefes kredisi sunmakta idi. Nefes Kredisi geçen yıl verilmiş olup 2019 yılında devam edip etmeyeceği konusunda netleşmiş bir karar bulunmamaktadır. Bu avantajların yanında her Kobiye şart olan kredi kartı ve krediye ihtiyacı olup da teminat sıkıntısı çeken Kobilere KGF çözüm sunan Denizbank  Kobilere yönelik hizmetleri ile adını duyuran ve en iyi Kobi bankacılığı hizmetleri sunan bankalar arasındadır.

Yapı Kredi Bankası Kobi Bankacılığı

Kobilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak Kobi kredileri sunan Yapı kredi bankası 36 ay vadeli nakit destek kredisi, 60 ay vadeli makine donanım kredisi, 36 ay vadeli ödemesi kolay  turizm kredisi, sezona hazırlık kredisi, 48 ay vadeli taşıt kredisi ve taksi kredisi, 36 ay vadeli Franchising kredisi, Kobi Arge ve Kobi Arge yatırım kredisi ve 2B Arazi kredisi ile kobilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için özel çözümler sunmaktadır.Kobilerin acil nakit ihtiyaçlarına çözüm sunan ve Kobilerin gelişimlerine yönelik fayda ve avantajlar sağlayan en iyi kobi bankaları yukarıda da belirttiğimiz gibi Yapı kredi, Denizbank,Halkbankası ve Teb gibi bankalardır.

Diğer Yazılarımız