Devletten Herkese Destek Var

Devletten Herkese Destek Var

Yaşlılardan hasta bakıcılarına, annelerden gençlere, işsizlerden iş arayanlara, evlenenlerden ev alanlara kadar hemen her vatandaşa devlet desteği veriliyor. Kimine toplu para, kimine de aylık destek sağlanıyor. Kira yardımı, yol yardımı, işsizlik yardımı derken devlet baba her vatandaşa destek sağlıyor.

Gençlere, yaşlılara, annelere, yetimlere, yoksullara, işsizlere, ev almak isteyenlere, evlenenlere devlet desteği sağlanıyor. Kimine toplu para, kimine hibe, kimine de aylık destek veriliyor.

İşte bu desteklerden bazılarını sizler için derledik:

İşsiz Vatandaşlara Ayda 1.611 TL: İşsiz kalanlar, İşsizlik Fonu’ndan 10 aya varan süreyle maaş alabiliyorlar. Maaş en düşük 805, en yüksek 1611 lira tutarında ödeniyor.

İş Arayan Herkese Ayda 625 TL Maaş: Sosyal yardım alan kişi, iş görüşmesine giderse, masraflar için 1 yıl içinde azami 3 kere olmak üzere 40 ile 100 lira arasında para alabiliyor. Ayrıca bu kişiler işe yerleşmesi durumunda da 1 yılda 1 defaya mahsus olmak üzere 625 TL para alıyorlar.

Yaşlı Vatandaşlarımıza 798 TL: Emekli olamayanlara ise 65 yaşını doldurduklarında devletten maaş imkânı var. 65 yaş aylığı ile 3 ayda 797,28 lira ödeme yapılıyor.

Evde Hasta Bakanlara 1.085 TL Maaş: Evde yaşlı ve engelli bakanlara ise devlet maaş desteği sağlıyor. Hasta yakını olmak koşulu ile gelir ve rapor şartını yerine getirenlere ayda 1085 TL maaş veriliyor.

Annelere En Az 5.000 TL: Doğum yapan kadınlar için 300 ila 600 lira arasında doğum yardımı, 149 lira süt parası ve iş göremezlik ödeneği veriliyor. En düşük iş göremezlik ödeneği 5050 Türk Lirası. İlk çocuğunu dünyaya getiren asgari ücretliye toplam 5499 lira para ödeniyor.

24 Aylık Maaş Çeyiz Parası Olarak Ödeniyor: Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda “çeyiz parası” ödeniyor. Çeyiz parası tam 24 maaş tutarında oluyor. Bu da yaklaşık olarak 40.000 Türk Lirası yapıyor.

İşbaşı Eğitimlerine Katılana Günde 75 TL Harçlık: İşbaşı eğitim programlarına katılanlara günlük 54 lira veriliyor. Siber güvenlik, yenilenebilir enerji, kodlama gibi alanlarda ise bu rakam günlük 75 lira olarak ödeniyor.

Evlenen Gençlere 55.000 TL Destek: Konut hesabı açıp 3-5 yıl düzenli ödeme yapanlara ilk evini aldıklarında devlet katkısı ödeniyor. Buradaki üst limit, 20 bin liraya çıkarılarak destek miktarı artırıldı. Çeyiz hesabı açıp 3-5 yıl düzenli ödeme yapanlara da 27 yaşından önce evlenmek koşulu ile devlet katkısı ödeniyor. Buradaki azami katkı da 7500 liraya çıkartıldı. Çiftler 2 destekten de ayrı ayrı yararlanabiliyor.

İş Kurmak İsteyenlere 550.000 TL Veriliyor: Yeni iş kurmak isteyenlere 150 bin ile 550 bin Lira arasında değişen destek veriliyor. Maddi durumu yetersiz olan sosyal güvenlik hakkı olmayan kişilere ise 15000 TL iş kurmak için maddi yardım sağlanıyor.

Hayvancılık ve Tarım İşi Yapanlara Sınırsız Destek: Hayvan alımından yemine, tarla arazisinden mazot yardımına kadar çiftçilik yapmak isteyen herkese devlet istemediği kadar destek veriyor. Arazi, ahır, çardak, ağıl gibi yapı işlerine, mibzer, traktör, pulluk gibi makine ve ekipmana, gübre, yem, aşı, zirai ilaç, veteriner, danışmanlık gibi hizmetlere, koyun, keçi, manda, sığır, damızlık düve, koç gibi hayvan alımına, et, süt, balık, yumurta, kanatlı hayvan yetiştiren herkese devlet destek vermekte sınır tanımıyor.

İthalat ve İhracat Yapana Milyonlarca Lira Destek: Yurtdışına ürün veya hizmet satan, fuarlara katılan, showroom açan, depo, fabrika, atölye kuran ve işleten herkese devlet milyonlarca lira hibe, teşvik ve destek sağlıyor.

Diğer Yazılarımız