Devlet Destekleri Tek Çatı Altında!

Devlet Destekleri Tek Çatı Altında!

Ar-Ge merkezlerine sağlanan desteklerin bundan sonra “Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu” tarafından verilmesi gündeme geldi.

Ar-Ge ve Teknoloji Fonu

Yüksek teknolojili ürün geliştirmek için birçok kamu kuruluşu tarafından verilen destek ve hibelerden yararlanan Ar-Ge merkezlerine, artık sadece “Ar-Ge ve Teknoloji Fonu”ndan destek sağlanacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, artan Ar-Ge harcamaları, patent sayısı ve Ar-Ge personelindeki artışa karşılık, Türkiye’nin ihracat ve imalat sanayi karnesinde yüksek teknolojili ürün miktarının beklenen düzeyde olmaması nedeniyle harekete geçti.

Ar-Ge merkezlerine hali hazırda TÜBİTAK, Ekonomi Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB, Halk Bankası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı gibi kurumlar çeşitli destek ve hibeler sağlıyor. Bunun yanında değişik kanunlar çerçevesinde vergi ve sigorta primi teşviki de veriliyor.

12,5 Milyar Liralık Fon

Desteklerdeki bu karmaşık yapıya son vermek isteyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge merkezlerine verilen destekleri tek elde toplamak için çalışma başlattı. Buna göre, Başbakan liderliğinde “Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu” kurularak, Ar-Ge ve Teknoloji Fonu üzerinden Ar-Ge merkezleri desteklenecek. Ar-Ge ve teknoloji için 12,5 milyar liralık fon oluşturulacak. Her sektör desteklerden faydalanamayacak. Destekler, biyoteknoloji, nanoteknoloji, bilişim gibi belli alanlara yoğunlaşacak.

Bilim Teknoloji ve Yüksek Kurulu Kaldırılacak

Kamunun verdiği Ar-Ge destekleri, Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu tarafından dağıtılacak. Kurulun Başbakandan sonraki diğer doğal üyesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olacak. Toplantılara ise destek verilecek konu hangi bakanlıkla ilgiliyse o bakan katılacak.

Şuan faaliyette olan ve 21 üyeli Bilim Teknoloji ve Yüksek Kurulu kaldırılacak.

En Önemli Destek TÜBİTAK’tan

Şu an yürürlükte olan düzenlemelere göre, Ar-Ge merkezlerine ön önemli desteği TÜBİTAK veriyor. TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından sağlanan birçok destek bulunuyor.

TEYDEB’in Ar-Ge merkezlerine yönelik, “1501-Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı”, “1503-Proje Pazarları Destekleme Programı”, “1505-Üniversite-Sanayi İş Birliği Destek Programı”, “1507-KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı”, “1509-Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı”, “1511-Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı”, “1512-Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı” ve “1513-Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı” bulunuyor.

1515-Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı kapsamında, ulusal veya uluslararası kuruluşların Türkiye’de kuracağı Ar-Ge laboratuvarlarının belirli giderleri, geri ödemesiz olarak destekleniyor. 1602 kodlu TÜBİTAK Patent Destek Programı kapsamında ise Türk Patent Enstitüsü, Dünya Fikri Haklar Örgütü, Avrupa Patent Ofisi, Japonya Patent Ofisi ve Amerika Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’ne yapılacak olan patent başvurularına destek sağlanıyor.

Kaynak: Kobi-Line

Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir