Dijital Tarımda Yerli ve Milli Ürün ‘ Filiz ‘

Tarım alanları ve su kaynaklarının hiç olmadığı kadar değerli bir hale geldiği günümüzde, tarlalar Turkcell’in dijital ürün ve servisleriyle ‘Filiz’leniyor. Dijital Operatör Turkcell’in tarımsal ürünü Filiz, verimlilik artışı ve sulamada yüzde 10 tasarruf sağlıyor.

Haberler Yorum: 0 / 21 Mart 2019 09:49
Dijital Tarımda Yerli ve Milli Ürün ‘ Filiz ‘
-A +A

Dijital Operatör Turkcell, dünyadaki kısıtlı su kaynaklarını korumak ve verimli tarıma destek olmak amacıyla çiftçilere Filiz’i sunuyor. Kullanıcıya tarlası hakkında anlık veri sağlayan, toprak-hava istasyonu ile birlikte kullanılan mobil uygulama Filiz; yetiştiricinin verimini artırabilmesi için sulama ve ilaçlama kararlarını toprak ve hava koşullarına göre vermesine yardımcı oluyor.
Filiz çözümü, toprağa yerleştirilen cihaz, Akıllı Tarım Tarifesi ve tarımsal bilgilere anında haberdar olmayı sağlayan mobil uygulamadan oluşuyor. Filiz, dünyada su kaynaklarının yüzde 70’inin tarım için kullanıldığı düşünüldüğünde, özellikle sulamada yüzde 10 tasarruf etme imkanı sunuyor.
 
Ziraat mühendislerine her an ulaşma imkanı
 
Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz, “Türkiye’de nüfusun nerdeyse %20’si tarımdan geçiniyor. Ülke gayrisafi hasılasının %8’i tarımdan üretiliyor. Turkcell dijital operatör stratejimizin bir parçası olarak ülke için bu kadar önemli bir sektöre yönelik birçok hizmet sunmaktayız. Böylelikle hem tarımsal üretimin hem de çiftçilerin gelirlerinin artmasına destek oluyoruz. Pazara sunduğumuz Turkcell Filiz çözümümüz, sensörler aracılığı ile toprak ve havanın farklı değerlerini düzenli olarak takip edip yapay zekâ ile oluşturulan algoritmalar ile birleşerek; bitkinin gelişimi için ne yapılması gerektiği, su ihtiyacı ve hastalık riskleri gibi kritik bilgileri üreticilere mobil uygulama aracılığıyla anlık olarak sunuyor, önlem almalarını sağlıyor. Filiz ayrıca, dijital kanallardan ziraat mühendisine ulaşabilme yönüyle de öne çıkıyor. Üreticilerin yaklaşık yarısı teknik desteğe ulaşamıyor. Bu doğrultuda teknik bilgiye dijital kanallardan çok daha kolay şekilde ulaşılabilecek servisler hazırlıyoruz. Bu imkânları teknoloji ile birleştirdiğimizde üretim potansiyelinin artırıldığını  göreceğiz ” dedi.
 
 
Sektöründe tek yerli ve milli ürün
 
Turkcell’den satışa sunulan tarım cihazı Filiz, yerli ve milli ürün olarak sektöründe tek olmasıyla da dikkat çekiyor. Filiz hastalık, şiddetli yağış, don gibi durumlarına karşı erken uyarı vererek kullanıcılarını olası zararlardan koruyor. Kullanıcının tarlasıyla ilgili son verilere cepten anında ulaşma kolaylığı sunan Filiz, 60 farklı bitki için yetiştiricilik bilgisi içeriyor. Böylece bitkilere zarar verebilecek mantar hastalıklarından haberdar olma ve en uygun ilaçlama zamanı planlamayı mümkün hale getiriyor. Tarlanın su ihtiyacı cepten anbean görüntülenebilirken, uzman ziraat mühendislerine uygulama üzerinden yazılı, sözlü veya fotoğraf yoluyla sorularına cevap alabilme  ve destek alma imkanı sunuluyor. Piyasadaki yabancı muadiline göre çok daha avantajlı bir fiyata kullanıcıyla buluşan Filiz; peşin 3300 TL’ye satışa sunuluyor. Servis ücreti ve internet paketi ile Akıllı Tarım Tarifesi’nin fiyatı ise 12 ay taahhütle 59,90 TL.
 
Filiz’in öne çıkan özellikleri
 
  • Saatlik hava ve toprak sıcaklığı ölçme
  • Saatlik hava ve toprak nemi ölçme
  • Tarlaya ve ürüne özel sulama önerileri
  • Mantari hastalık uyarısı
  • İlaçlama saati önerileri
  • Uzman Ziraat Mühendislerinden destek
  • Yerel hava durumu tahmini
  • Şiddetli yağış, don gibi ekstrem hava durumlarına karşı uyarı sistemi

Anahtar Kelimeler : turkcell, ayşem ertopuz,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...