Borsa İstanbul 21 basamak birden atladı

Borsa İstanbul, dünyanın önde gelen 46 borsasının yer aldığı Sürdürülebilir Borsalar Endeksi'nde 11'inci sıraya yükseldi

Kobi Hit: 1695 / Yorum: 0 / 24 Ekim 2014 18:18
Borsa İstanbul 21 basamak birden atladı
-A +A

Piyasa değeri en az 2 milyar dolar olan borsaların dahil olduğu Sürdürülebilir Borsalar Endeksi sıralamasında Borsa İstanbul, bu yıl 32'inci sıradan 11'inci sıraya yükseldi.
 
Dünyanın önde gelen 46 borsasının yer aldığı endekste ilk üç sırayı Finlandiya'dan Helsinki Borsası, Hollanda'dan Amsterdam Euronext Borsası ve Güney Afrika'dan Johannesburg Borsası paylaştı.
 
Açıklamada, "Borsa İstanbul, listede 11'inci sırada yer alırken NASDAQ OMX, Tokyo, BOVESPA ve Deutsche Börse gibi dünya devi borsaları geride bırakmayı başardı" denildi.
 
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, açıklamada yer alan değerlendirmesinde, Borsa İstanbul'un çevresel, sosyal, kurumsal yönetim konularındaki risklere ilişkin politika oluşturmaları sürecinde şirketlere yol gösteren ve şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına ilişkin bilgiyi de sorumlu yatırımcılara ileten bir platform oluşturmak misyonuyla uzun bir süredir çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti.
 
Turhan, "Şirketlerimiz için sürdürülebilirliği bir performans kriteri haline getirmeyi başarabilirsek borsa olarak kendimizi amacına ulaşmış kabul edeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Açıklamada verilen bilgiye göre Borsa İstanbul, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni imzalayan ilk üç borsa arasında yer alıyor. 2012'de gerçekleşen BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı Rio +20'de, Borsa İstanbul, NASDAQ OMX, BOVESPA ve Johannesburg Borsası sürdürülebilir borsalar girişimini başlatmıştı.
 
Borsa İstanbul, Türkiye'de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artırılması amacıyla şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını baz alan Sürdürülebilirlik Endeksi'ni hesaplamaya karar verdi. Buna yönelik olarak da, geçen yıl ekim ayında şirket değerlemeleri için Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) ile hizmet alım sözleşmesi imzaladı.
 
Borsa İstanbul, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'ni kasım ayından itibaren hesaplamaya başlayacak.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Flaş Haber
Özel Haber
Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...